| Part Number | 74AHC1GU04GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 855700 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC1GU04GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC1GU04GW,125 |
|---|---|
| Supplier Package | TSSOP |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 5 |
| Logic Family | AHC |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Logic Function | Inverter |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Lead Finish | Tin |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 10.6@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Product Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHC1GU04GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54HCT244F3A.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN54HCT238J.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC1G14DTT1G.pdf |
|
ON Semiconductor | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NLV27WZ17DFT2G.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74AUC1G74DCTR.pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Addressable 8-CH D-Type 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74VHC259DG.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G125GX,125.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC125PWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC100LVEL11DG.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 2-CH 3-ST 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2T45DCTR.pdf |