| Part Number | 74AHCT1G04GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 528780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHCT1G04GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHCT1G04GW,125 |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 5.5V ns |
| Product Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Logic Family | AHCT |
| Pin Count | 5 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Logic Function | Inverter |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Supplier Package | TSSOP |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHCT1G04GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for NE555D.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element CMOS 4-IN 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TCA9544APWR.pdf |
|
Toshiba | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP Embossed T R Download PDF datasheet for TC74LCX245FT(EL.K).pdf |
|
Texas Instruments | Latch Decoder Driver Single 4-to-7 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4511BE.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74AHCT244PWG4.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for 74AC14SC.pdf |
|
ON Semiconductor | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14538BDR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74ACT273DWR2G.pdf |
|
Nexperia | Voltage Level Translator LOCMOS TTL to LOCMOS 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4104BT,653.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator LVDS LVPECL to LVTTL 8-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC100EPT26DTG.pdf |