| Part Number | 74LV14PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 272720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LV14PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LV14PW,118 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Supplier Package | TSSOP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Logic Family | LV |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|27@2V|[email protected]|[email protected] ns |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1 V |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LV14PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for SN74AHC125RGYRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVC574ADWR.pdf |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Single 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G123DC-Q100H.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LV74DB,118.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Conditioner 64-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMK04806BISQE NOPB.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NL17SZ08DFT2G.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin SOP T R Download PDF datasheet for NE555PSR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC16244ADGG,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC541PWR.pdf |
|
Toshiba | Inverter 3-Element CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7WU04FU(TE12L.F).pdf |