| Part Number | 74LVC2G14GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 645980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 2-Element CMOS 6-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC2G14GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC2G14GW,125 |
|---|---|
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Rad Hard | No |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|2.7@5V ns |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Product Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 6 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Logic Family | LVC |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Package | 6TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC2G14GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G17GF,132.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 8-IN 24-Pin HVQFN EP T R Download PDF datasheet for PCA9547BS,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC74LCX16245DTG.pdf |
|
Maxim Integrated | Clock Recovery 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for DS26504LN+T&R.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74AC08DTR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LCX374DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HCT374N.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74ABT16245BDL,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Driver 6-CH Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74AC05DR2G.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHCT32D,118.pdf |