| Part Number | MC74VHC1GU04DF1G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 412400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC74VHC1GU04DF1G |
| Datasheet download |
| Part Number | MC74VHC1GU04DF1G |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|7@5V ns |
| Supplier Package | SC-70 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 5 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Logic Family | VHC |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 mm |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Logic Function | Inverter |
| Package | 5SC-70 |
| Replacement Part Number | PART-MC74VHC1GU04DF1G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | ENCODER - |
|
Integrated Device Technology | 3.3V CMOS 16-Bit 3.3V TO 5.0V Level Shifting Transceiver with 3-State Outputs Download PDF datasheet for 74ALVC164245PVG8.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Multiplexer 24-Pin UMLP T R Download PDF datasheet for FSSD07UMX.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Dual 2-to-4 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4555BT,653.pdf |
|
Texas Instruments | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G57DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74ACT573DWR.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Generator 24-Pin QFN Download PDF datasheet for SI5330C-B00207-GM.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC374APW,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT240D,653.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT2G08DP,125.pdf |