| Part Number | IS62WV25616EBLL-45TLI |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 340330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Async Single 2.8V 3.3V 4M-Bit 256K x 16 45ns 44-Pin TSOP-II |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS62WV25616EBLL-45TLI |
| Datasheet download |
| Part Number | IS62WV25616EBLL-45TLI |
|---|---|
| Maximum Operating Current | 22 mA |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Words | 256 K |
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.2 V |
| Maximum Random Access Time | 45 ns |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.8|3.3 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Address Bus Width | 18 Bit |
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Supplier Package | TSOP-II |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of Ports | 1 |
| Pin Count | 44 |
| Rad Hard | No |
| Density | 4 Mb |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 3 |
| Product Dimensions | 18.41 x 10.16 x 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 44TSOP-II |
| Replacement Part Number | PART-IS62WV25616EBLL-45TLI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | 28KB, 2KB RAM, 256B EEPROM, 10B ADC, COMPARATOR, 5B DAC, 10B PWM, CCP, CLC, NCO, CWG, PPS, EUSART, 2X(SPI I2C) Download PDF datasheet for PIC16LF18346-I GZ.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 32K x 8 Asynchronous Static Ram Download PDF datasheet for 71256SA25PZGI.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 3V 4M-Bit 512KWord x 8 45ns 32-Pin TSOP Tray Download PDF datasheet for RMLV0408EGSB-4S2#AA0.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 64K x 16 Bit Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 71V016SA12PHGI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 2M-Bit 128K X 16 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61LV12816L-10TLI U918.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 70ns 28-Pin SOP T R Download PDF datasheet for R1LP5256ESP-7SI#S0.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128KWord x 8 70ns 32-Pin SOP Tube Download PDF datasheet for R1LP0108ESN-7SR#B0.pdf |
|
Micron | SDRAM LPDDR4 48GB - |
|
Integrated Device Technology | 32K x 16 Sync, 3.3V Dual-Port RAM, Pipelined Flow-Through Download PDF datasheet for 70V9279L7PRFGI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 512K x 8 45ns 36-Pin Mini-BGA Download PDF datasheet for IS62WV5128DBLL-45BLI.pdf |