| Part Number | MMBFJ176 |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 320890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans JFET P-CH 3-Pin SOT-23 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MMBFJ176 |
| Datasheet download |
| Part Number | MMBFJ176 |
|---|---|
| Pin Count | 3 |
| Maximum Gate Source Voltage | 30 V |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 2.92 x 1.3 x 0.93 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Configuration | Single |
| Channel Type | P |
| Maximum Drain Gate Voltage | -30 V |
| Package | 3SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MMBFJ176 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 40V 10.5A 8-Pin PowerPAK 1212 T R Download PDF datasheet for Si7116DN-T1-E3.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 200V 11.3A 8-Pin TDSON EP Download PDF datasheet for BSC12DN20NS3 G.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET P-CH 30V 0.47A 3-Pin TO-236AB T R Download PDF datasheet for BSH203,215.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 40V 20A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for IPG20N04S4-12.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 100V 82A 5-Pin(4+Tab) LFPAK T R Download PDF datasheet for PSMN013-100YSEX.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 19.5A 8-Pin SO-FL T R Download PDF datasheet for NTMFS4936NT1G.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 34V 12A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for INFBSC0909NS.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 5.4A 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for IRF7490PBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 17.2A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for IRF8113TRPBF.pdf |
|
Ampleon | Trans MOSFET N-CH 110V 42A 5-Pin LDMOST Blister Download PDF datasheet for BLF574.pdf |