| Part Number | 501R15W472MV4E |
|---|---|
| Manufacturer | Johanson Dielectic |
| Quantity in stock | 470150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.0047uF 500V X7R 20% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 501R15W472MV4E |
| Datasheet download |
| Part Number | 501R15W472MV4E |
|---|---|
| Dielectric | X7R |
| Construction | Flat |
| Package/Case | 0805 |
| Termination Style | Wraparound |
| Package Dimensions | 2.03 x 1.27 x 1.4 mm |
| Voltage(DC) | 500 V |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 0805 |
| Case Style | Molded |
| Supplier Package | 0805 |
| Tolerance | 20 % |
| Rad Hard | No |
| Capacitance Value | 0.0047 uF |
| Product Depth | 1.27 mm |
| Product Height | 1.4 mm |
| Product Length | 2.03 mm |
| Replacement Part Number | PART-501R15W472MV4E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.47uF 50V X7R 5% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GCM21BR71H474JA55L.pdf |
|
KEMET | CAP 10UF 50VDC X7R 10% SMD 1210 Download PDF datasheet for C1210C106K5RACTU.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 1uF 16VDC X7R 10% SMD 0805 Plastic T R Download PDF datasheet for C0805C105K4RACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 30pF 16V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 0402YA300JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 180pF 50V C0G 5% Thru-Hole 2.54mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for MR045A181JAA.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.022uF 50V X7R 5% SMD 1210 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12105C223JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.3pF 25V C0G 0.02pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04023J0R3PBSTR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.27uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for 0805YC274KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 12pF 200V C0G 5% Axial 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SA102A120JAR.pdf |
|
KEMET | KEMC0603C102J3GAC3112 1000 PF, + -5% TOL Download PDF datasheet for C0603C102J3GAC3112.pdf |