| Part Number | C323C473KCR5TA7301 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 539490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.047uF 500V X7R 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C323C473KCR5TA7301 |
| Datasheet download |
| Part Number | C323C473KCR5TA7301 |
|---|---|
| Dielectric | X7R |
| Lead Diameter | 0.51 mm |
| Capacitance Value | 0.047 uF |
| Package/Case | 5.08(Max) X 5.08(Max) X 8.13(Max) |
| Product Dimensions | 5.08 x 5.08 x 8.13 mm |
| Lead Pitch For Radial | 5.08 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Case Style | Dipped |
| Voltage(DC) | 500 V |
| Rad Hard | No |
| Seated Plane Height | 8.13 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Tolerance | 10 % |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Wire Form | Outside Bend Standoff |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 5.08(Max) mm |
| Product Height | 8.13(Max) mm |
| Product Length | 5.08(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-C323C473KCR5TA7301 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | 0402,X7R,470PF,10%,10V,TR, Download PDF datasheet for C0402C471K8RACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 10uF 6.3V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06036D106KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.047uF 25VDC X7R 10% SMD 0402 Paper T R Download PDF datasheet for C0402C473K3RACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 12pF 500V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12067A120JAT2A.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for UMJ107BB7104KAHT.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 2.2uF 16VDC X7R 10% SMD 0805 Embossed T R Download PDF datasheet for CL21B225KOFNNNE.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 22uF 6.3V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12066C226KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 25V X7R 10% SMD 0402 Paper T R Download PDF datasheet for 04023C103KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0015uF 50V C0G 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR205A152KARTR1.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 1uF 10V X5R 20% SMD 0402 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0402C105M8PAC7867.pdf |