| Part Number | 501S42E470GV4E |
|---|---|
| Manufacturer | Johanson Technology |
| Quantity in stock | 379100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 47pF 500V C0G 2% SMD 1111 125\u00b0C Emboss T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 501S42E470GV4E |
| Datasheet download |
| Part Number | 501S42E470GV4E |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Package Dimensions | 2.79 x 2.79 x 2.59 |
| Termination Style | Wraparound |
| Voltage(DC) | 500 V |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Tolerance | 2 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Construction | Flat |
| Maximum Processing Temperature | 260 |
| Case Size | 1111 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Supplier Package | 1111 |
| Capacitance Value | 47 uF |
| Package/Case | 1111 |
| Dielectric | C0G |
| Product Depth | 2.79 |
| Product Height | 2.59 |
| Product Length | 2.79 |
| Replacement Part Number | PART-501S42E470GV4E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 2.2uF 100V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Emboss T R Download PDF datasheet for CL32B225KCJSNWF.pdf |
|
AVX | Cap SMD \"U\" Series Low ESR 0603 200V C0G (NP0) 4.7pF \u00b10.1pF for Comm RF \u00b5Wave Apps Ni Sn Plated 7\"T R Download PDF datasheet for 06032U4R7BAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 47pF 100V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C470J1GACAUTO.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055A101JAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 62pF 50V C0G 5% SMD 0805 200\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C0805H620J5GAC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 6.8pF 50V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04025U6R8BAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 9pF 50V C0G 0.25pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04025A9R0CAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 4.7uF 100V X7R 10% SMD 2220 FlexiTerm 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 22201C475K4Z2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 22uF 10V X5R 10% SMD 1206 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM316X5R226K10AT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.022uF 200V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12062C223KAT2A.pdf |