| Part Number | 501S42E680GV4E |
|---|---|
| Manufacturer | Johanson Technology |
| Quantity in stock | 160900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 68pF 500V C0G 2% SMD 1111 125\u00b0C Emboss T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 501S42E680GV4E |
| Datasheet download |
| Part Number | 501S42E680GV4E |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Construction | Flat |
| Termination Style | Wraparound |
| Voltage(DC) | 500 V |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Tolerance | 2 |
| Capacitance Value | 68 uF |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Package Dimensions | 2.79 x 2.79 x 2.59 |
| Maximum Processing Temperature | 260 |
| Case Size | 1111 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | 1111 |
| Dielectric | C0G |
| Package/Case | 1111 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Depth | 2.79 |
| Product Height | 2.59 |
| Product Length | 2.79 |
| Replacement Part Number | PART-501S42E680GV4E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 30pF 50V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GJM1555C1H300JB01D.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 4.7uF 6.3V X5R 20% SMD 0402 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM155R60J475ME47D.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 330pF 50V C0G 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C316C331K5G5TA.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 39pF 50V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025A390JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.47uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12065C474KAZ2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% Radial 5mm 125\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for RDER72A104K1M1H03A.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 0.33uF 16V X5R 10% SMD 0402 85\u00b0C Punched Paper T R Download PDF datasheet for NMC0402X5R334K16TRPF.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.001uF 1000VDC X7R 20% SMD 0805 Plastic T R Download PDF datasheet for C0805C102MDRACTU.pdf |
|
Johanson Dielectic | Cap Ceramic 0.01uF 2000VDC X7R 20% SMD 1825 Emboss T R Download PDF datasheet for 202S49W103MV4E.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 470pF 500V C0G 5% SMD 1206 150\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for VJ1206A471JXEMT.pdf |