C0603C101F1GAC7867 KEMET
C0603C101F1GAC7867 Images
Please contact us for more photos of C0603C101F1GAC7867
Part Number C0603C101F1GAC7867
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 100pF 100V C0G 1% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C101F1GAC7867
Datasheet download C0603C101F1GAC7867.pdf
Request Quotation for C0603C101F1GAC7867
C0603C101F1GAC7867 Specifications
Part Number C0603C101F1GAC7867
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 125 °C
Rad Hard No
Case Size 0603
Capacitance Value 100 pF
MSL Level 1
Package/Case 0603
Tolerance 1 %
Case Style Ceramic Chip
Failure Rate
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8 mm
Voltage(DC) 100 V
Military Standard
Max Processing Temp 260
Dielectric
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm