| Part Number | GCM188R71E104KA57J |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Manufacturing |
| Quantity in stock | 805550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.1uF 25V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | GCM188R71E104KA57J |
| Datasheet download |
| Part Number | GCM188R71E104KA57J |
|---|---|
| Dielectric | X7R |
| Pin Count | 2 |
| Tolerance | 10 % |
| Termination Style | Wraparound |
| Product Dimensions | 1.6 x 0.8 x 0.8 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | 0603 |
| Voltage(DC) | 25 V |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Construction | Flat |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Mounting | Surface Mount |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Package/Case | 0603 |
| Case Size | 0603 |
| Product Depth | 0.8 mm |
| Product Height | 0.8 mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Product Weight | 0.0063 gram |
| Replacement Part Number | PART-GCM188R71E104KA57J |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.0022uF 50V X7R 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025C222JAT2A.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 3pF 100V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C Punched Carrier T R Download PDF datasheet for NMC0402NPO3R0B100TRPF.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 10uF 16V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM316X7R106K16AT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 6.3V X5R 10% SMD 0402 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04026D104KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 25V X7R 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06033C471JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 30pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 06035A300JAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 820pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C821J5GACAUTO.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 68pF 50V C0G 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for VJ0402A680KXACW1BC.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 10uF 50V X7R 20% SMD 1210 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for GRM32ER71H106MA12L.pdf |
|
AVX | Cap 2.2uF 25VDC X5R 10% SMD 0805 T R Download PDF datasheet for CM21X5R225K25AT.pdf |