C0603C102J5GAC3121 KEMET
C0603C102J5GAC3121 Images
Please contact us for more photos of C0603C102J5GAC3121
Part Number C0603C102J5GAC3121
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C102J5GAC3121
Datasheet download C0603C102J5GAC3121.pdf
Request Quotation for C0603C102J5GAC3121
C0603C102J5GAC3121 Specifications
Part Number C0603C102J5GAC3121
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Capacitance Value 0.001 uF
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8 mm
Military Standard
Package/Case 0603
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
Dielectric
Failure Rate
Voltage(DC) 50 V
Tolerance 5 %
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm