C0603C102J5RACTU KEMET
C0603C102J5RACTU Images
Please contact us for more photos of C0603C102J5RACTU
Part Number C0603C102J5RACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 50V X7R 5% SMD 0603 Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C102J5RACTU
Datasheet download C0603C102J5RACTU.pdf
Request Quotation for C0603C102J5RACTU
C0603C102J5RACTU Specifications
Part Number C0603C102J5RACTU
Military Standard
Case Style Ceramic Chip
Dielectric
Operating Temperature -55 to 125 °C
Failure Rate
Construction Flat
Tolerance 5 %
Case Size 0603
Package/Case 0603
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 0.001 uF
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm