C0603C104J3RACTU KEMET
C0603C104J3RACTU Images
Please contact us for more photos of C0603C104J3RACTU
Part Number C0603C104J3RACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.1uF 25VDC X7R 5% SMD 0603 Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C104J3RACTU
Datasheet download C0603C104J3RACTU.pdf
Request Quotation for C0603C104J3RACTU
C0603C104J3RACTU Specifications
Part Number C0603C104J3RACTU
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Type Flat
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8 mm
Case Size 0603
Package/Case 0603
Military Standard
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
Dielectric
Failure Rate
Voltage(DC) 25 V
Capacitance Value 0.1 uF
Max Processing Temp 260
Tolerance 5 %
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm