C0603C225K9PACTU KEMET
C0603C225K9PACTU Images
Please contact us for more photos of C0603C225K9PACTU
Part Number C0603C225K9PACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 2.2uF 6.3V X5R 10% SMD 0603 Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C225K9PACTU
Datasheet download C0603C225K9PACTU.pdf
Request Quotation for C0603C225K9PACTU
C0603C225K9PACTU Specifications
Part Number C0603C225K9PACTU
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Lead Finish Matte Tin
Case Size 0603
MSL Level 1
Package/Case 0603
Operating Temperature -55 to 85 °C
Capacitance Value 2.2 uF
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 6.3 V
Type Flat
Tolerance 10 %
Dielectric
Failure Rate
Military Standard
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm