C0603C333K5RAC3121 KEMET
C0603C333K5RAC3121 Images
Please contact us for more photos of C0603C333K5RAC3121
Part Number C0603C333K5RAC3121
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.033uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C333K5RAC3121
Datasheet download C0603C333K5RAC3121.pdf
Request Quotation for C0603C333K5RAC3121
C0603C333K5RAC3121 Specifications
Part Number C0603C333K5RAC3121
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Package/Case 0603
Military Standard
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
Maximum Processing Temperature 260 °C
Failure Rate
Termination Style Wraparound
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.033 uF
Package Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8 mm
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Supplier Package 0603
Tolerance 10 %
Pin Count 2
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm