C0603C561K3RAC7867 KEMET
C0603C561K3RAC7867 Images
Please contact us for more photos of C0603C561K3RAC7867
Part Number C0603C561K3RAC7867
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 560pF 25V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C561K3RAC7867
Datasheet download C0603C561K3RAC7867.pdf
Request Quotation for C0603C561K3RAC7867
C0603C561K3RAC7867 Specifications
Part Number C0603C561K3RAC7867
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8 mm
Capacitance Value 560 pF
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Military Standard
Voltage(DC) 25 V
Tolerance 10 %
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm