GCM188R71C474KA55D Murata Manufacturing
GCM188R71C474KA55D Images
Please contact us for more photos of GCM188R71C474KA55D
Part Number GCM188R71C474KA55D
Manufacturer Murata Manufacturing
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.47uF 16V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level GCM188R71C474KA55D
Datasheet download GCM188R71C474KA55D.pdf
Request Quotation for GCM188R71C474KA55D
GCM188R71C474KA55D Specifications
Part Number GCM188R71C474KA55D
Lead Finish Matte Tin
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 270
Voltage(DC) 16 V
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8 mm
Case Size 0603
Package/Case 0603
Tolerance 10 %
Rad Hard No
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.47 uF
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm