C0805C102J5GACTU KEMET
C0805C102J5GACTU Images
Please contact us for more photos of C0805C102J5GACTU
Part Number C0805C102J5GACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 50V C0G 5% SMD 0805 Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0805C102J5GACTU
Datasheet download C0805C102J5GACTU.pdf
Request Quotation for C0805C102J5GACTU
C0805C102J5GACTU Specifications
Part Number C0805C102J5GACTU
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Capacitance Value 0.001 uF
Mounting Surface Mount
Case Size 0805
Case Style Ceramic Chip
MSL Level 1
Dielectric C0G
Operating Temperature -55 to 125 °C
Voltage(DC) 50 V
Package/Case 0805
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 5 %
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.78 mm
Product Length 2 mm