C0805C103KARAC7800 KEMET
C0805C103KARAC7800 Images
Please contact us for more photos of C0805C103KARAC7800
Part Number C0805C103KARAC7800
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 250V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0805C103KARAC7800
Datasheet download C0805C103KARAC7800.pdf
Request Quotation for C0805C103KARAC7800
C0805C103KARAC7800 Specifications
Part Number C0805C103KARAC7800
Package/Case 0805
Case Size 0805
Voltage(DC) 250 V
Mounting Surface Mount
Dielectric X7R
Rad Hard No
Product Dimensions 2 x 1.2 x 0.78 mm
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Construction Flat
Tolerance 10 %
Case Style Ceramic Chip
Capacitance Value 0.01 uF
Product Depth 1.2 mm
Product Height 0.78 mm
Product Length 2 mm