C0805C224J5RACTU KEMET
C0805C224J5RACTU Images
Please contact us for more photos of C0805C224J5RACTU
Part Number C0805C224J5RACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.22uF 50V X7R 5% SMD 0805 Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0805C224J5RACTU
Datasheet download C0805C224J5RACTU.pdf
Request Quotation for C0805C224J5RACTU
C0805C224J5RACTU Specifications
Part Number C0805C224J5RACTU
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 0.22 uF
Case Style Ceramic Chip
Case Size 0805
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.9 mm
Type Flat
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Dielectric X7R
Voltage(DC) 50 V
Tolerance 5 %
Package/Case 0805
Max Processing Temp 260
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.9 mm
Product Length 2 mm