C0805C270KCRACTU KEMET
C0805C270KCRACTU Images
Please contact us for more photos of C0805C270KCRACTU
Part Number C0805C270KCRACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 27pF 500V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed Plastic T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0805C270KCRACTU
Datasheet download C0805C270KCRACTU.pdf
Request Quotation for C0805C270KCRACTU
C0805C270KCRACTU Specifications
Part Number C0805C270KCRACTU
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Capacitance Value 27 pF
Case Size 0805
Termination Style Wraparound
Package/Case 0805
Voltage(DC) 500 V
Product Dimensions 2 x 1.25 x 1.25
Dielectric X7R
Supplier Package 0805
Case Style Ceramic Chip
Tolerance 10 %
Construction Flat
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.25 mm
Product Length 2 mm