C0805C474M4RAC7800 KEMET
C0805C474M4RAC7800 Images
Please contact us for more photos of C0805C474M4RAC7800
Part Number C0805C474M4RAC7800
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.47uF 16V X7R 20% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0805C474M4RAC7800
Datasheet download C0805C474M4RAC7800.pdf
Request Quotation for C0805C474M4RAC7800
C0805C474M4RAC7800 Specifications
Part Number C0805C474M4RAC7800
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Operating Temperature -55 to 125 °C
Voltage(DC) 16 V
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Rad Hard No
Package/Case 0805
Case Style Ceramic Chip
Capacitance Value 0.47 uF
Case Size 0805
Max Processing Temp 260
Dielectric X7R
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.9 mm
Tolerance 20 %
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.9 mm
Product Length 2 mm