| Part Number | C1206C101JDGACTU |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 684670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 100pF 1000V C0G 5% SMD 1206 Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206C101JDGACTU |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206C101JDGACTU |
|---|---|
| Case Style | Ceramic Chip |
| Military Standard | |
| Failure Rate | |
| Case Size | 1206 |
| Tolerance | 5 % |
| Type | Flat |
| Max Processing Temp | 260 |
| Dielectric | |
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Voltage(DC) | 1 kV |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package/Case | 1206 |
| Capacitance Value | 100 pF |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.2 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206C101JDGACTU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 220pF 200V X7R 10% Radial 5.08mm (1%FR) 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for M39014 01-1225V.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 1uF 16V X7R 10% SMD 1206 Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C105K4RACTU.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 220pF 200V C0G 5% SMD 0805 Plastic T R Download PDF datasheet for C0805C221J2GACTU.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 1uF 50V Z5U -20% to 80% Radial 5.08mm 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C330C105Z5U5TA.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 10uF 10V Y5V -20% to 80% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 0805ZG106ZAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.033uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM188R71H333KA55D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 270pF 25V C0G 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08053A271KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.082uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055C823K4T2A.pdf |
|
TAIYO YUDEN | TYCUMJ325KB7106KMHP CAP CERAMIC 10UF 50V Download PDF datasheet for UMJ325KB7106KMHP.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap SMD MLCC 0603 0201 C0G 10pF \u00b15% 25V - |