C1206C102J5GAC KEMET
C1206C102J5GAC Images
Please contact us for more photos of C1206C102J5GAC
Part Number C1206C102J5GAC
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 50V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C1206C102J5GAC
Datasheet download C1206C102J5GAC.pdf
Request Quotation for C1206C102J5GAC
C1206C102J5GAC Specifications
Part Number C1206C102J5GAC
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.78 mm
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Max Processing Temp 260
Case Size 1206
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Package/Case 1206
Capacitance Value 0.001 uF
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Failure Rate
Military Standard
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
Dielectric
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.78 mm
Product Length 3.2 mm