| Part Number | C1206C103KCRACTU |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 413970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.01uF 500VDC X7R 10% SMD 1206 Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206C103KCRACTU |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206C103KCRACTU |
|---|---|
| Capacitance Value | 0.01 uF |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.6 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 10 % |
| Case Size | 1206 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Voltage(DC) | 500 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Package/Case | 1206 |
| Type | Flat |
| Military Standard | |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Dielectric | |
| Failure Rate | |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.6 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206C103KCRACTU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 100V C0G 20% Thru-Hole 10.2mm (12.7 X 5.08 X 12.7mm) 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SK051A104MARTR1.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 500V X7R 20% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR307C103MARTR1.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 560pF 25V X7R 10% SMD 0201 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM033R71E561KA01D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.001uF 200V X7R 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for CK05BX102K.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.001uF 50V X7R -20% to 50% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for W3F15C 102 8AT1A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.022uF 16V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM155R71C223KA01D.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 10pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C100J5GACAUTO.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 4.7uF 100V X7R 10% SMD 2220 FlexiTerm 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 22201C475K4Z2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 100V Z5U 20% Axial 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for SA101E103MAR.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.1uF 16V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0402C104K4RAC7867.pdf |