| Part Number | C1206C333K5RAC7800 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 526620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.033uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206C333K5RAC7800 |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206C333K5RAC7800 |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Package/Case | 1206 |
| Military Standard | |
| Failure Rate | |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Dielectric | |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Capacitance Value | 0.033 uF |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 0.78 mm |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Case Size | 1206 |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.78 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206C333K5RAC7800 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Kyocera | Cap Ceramic 56pF 16V C0G 5% SMD 01005 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM02CG560J16AH.pdf |
|
AVX | RA LEAD MLCC X7R 1KV 1UF 20% Download PDF datasheet for SV09AC105MHA.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.047uF 100V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C473K1RACAUTO.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1.5pF 25V C0G 0.1pF SMD 0201 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM03CG1R5B25AH.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 500V X7R 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SR217C103KAR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 680pF 100V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051A681JAT2A.pdf |
|
KEMET | CAP 0.033UF 50VDC X7R 5% SMD 0603 Download PDF datasheet for C0603C333J5RACTU.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C0603X104K5RAC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 200V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 08052A471JAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 33pF 50V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM1555C1H330JA16D.pdf |