| Part Number | C1206H104K3GAC |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 848110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.1uF 25V C0G 10% SMD 1206 200\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206H104K3GAC |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206H104K3GAC |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Mounting | Surface Mount |
| Package/Case | 1206 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Dielectric | C0G |
| MSL Level | 1 |
| Voltage(DC) | 25 V |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Pin Count | 2 |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | 1206 |
| Operating Temperature | -55 to 200 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Termination Style | Wraparound |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.6 |
| Case Size | 1206 |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.6 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206H104K3GAC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 10uF 10V X7R 20% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 1206ZC106MAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 22uF 25V X5R 20% SMD 0805 85\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for GRM21BR61E226ME44L.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0047uF 100V X7R 10% SMD 1206 Paper T R Download PDF datasheet for 12061C472KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% SMD 0603 FlexiTerm 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035C103KAZ2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0018uF 25V C0G 1% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08053A182FAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.022uF 100V X7R 10% Axial 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SA301C223KAR.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 4.7uF 16V X5R 10% SMD 0805 Plastic T R Download PDF datasheet for C0805C475K4PACTU.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 120pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for CL10C121JB8NFNC.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 150pF 250VAC C0G 5% SMD 2008 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for VJ2008A151JXUSTX1.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 47pF 50VDC C0G 5% SMD 0603 Paper T R Download PDF datasheet for CL10C470JB8NNNC.pdf |