C1210C103J5GACTU KEMET
C1210C103J5GACTU Images
Please contact us for more photos of C1210C103J5GACTU
Part Number C1210C103J5GACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 50V C0G 5% SMD 1210 125\u00b0C Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C1210C103J5GACTU
Datasheet download C1210C103J5GACTU.pdf
Request Quotation for C1210C103J5GACTU
C1210C103J5GACTU Specifications
Part Number C1210C103J5GACTU
Capacitance Value 0.01 uF
Voltage(DC) 50 V
Max Processing Temp 260
Package/Case 1210
Case Size 1210
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 3.2 x 2.5 x 1.1 mm
Case Style Ceramic Chip
Dielectric C0G
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 2.5 mm
Product Height 1.1 mm
Product Length 3.2 mm