| Part Number | C1210C106K3RACAUTO |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 120700 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 10uF 25V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1210C106K3RACAUTO |
| Datasheet download |
| Part Number | C1210C106K3RACAUTO |
|---|---|
| Dielectric | X7R |
| Voltage(DC) | 25 V |
| Tolerance | 10 % |
| Case Size | 1210 |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 1210 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 3.2 x 2.5 x 2.5 mm |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Capacitance Value | 10 uF |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Depth | 2.5 mm |
| Product Height | 2.5 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1210C106K3RACAUTO |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Ceramic 0.039uF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Punched Paper T R Download PDF datasheet for C0805C393K1RACAUTO.pdf |
|
AMERICAN TECHNICAL CERAMICS | RF MULTILAYER CAP E SIZE 100PF 3.6KV Download PDF datasheet for 100E101GT3600XT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 4.7uF 6.3V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06036D475KAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.033uF 25V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM155R71E333KA88D.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 100uF 6.3V X5R 20% SMD 1206 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM31CR60J107ME39L.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.0015uF 50V X7R 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for VJ0603Y152JXAAC2LX.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 1uF 50V BX 10% Thru-Hole 5.08mm (7.37 X 2.29 X 7.37mm) 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C062Z105K5X5CA.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.001uF 2000V C0G 5% SMD 1812 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1812GA102JAT1A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.47uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C0805C474K5RACAUTO.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.001uF 3000V C0G 10% Radial 6.35mm 200\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for VCR40V102KGS.pdf |