C1210V104KCRAC7800 KEMET
C1210V104KCRAC7800 Images
Please contact us for more photos of C1210V104KCRAC7800
Part Number C1210V104KCRAC7800
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.1uF 500V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C1210V104KCRAC7800
Datasheet download C1210V104KCRAC7800.pdf
Request Quotation for C1210V104KCRAC7800
C1210V104KCRAC7800 Specifications
Part Number C1210V104KCRAC7800
Voltage(DC) 500 V
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 125 °C
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.1 uF
Product Dimensions 3.2 x 2.5 x 2.1 mm
Tolerance 10 %
Rad Hard No
Package/Case 1210
Case Size 1210
Product Depth 2.5 mm
Product Height 2.1 mm
Product Length 3.2 mm