C1210X225K1RACTU KEMET
C1210X225K1RACTU Images
Please contact us for more photos of C1210X225K1RACTU
Part Number C1210X225K1RACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 2.2uF 100V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C1210X225K1RACTU
Datasheet download C1210X225K1RACTU.pdf
Request Quotation for C1210X225K1RACTU
C1210X225K1RACTU Specifications
Part Number C1210X225K1RACTU
Dielectric X7R
Package Dimensions 3.3 x 2.6 x 2.1 mm
Voltage(DC) 100 V
Capacitance Value 2.2 uF
Rad Hard No
Package/Case 1210
Case Size 1210
Tolerance 10 %
Pin Count 2
Termination Style Wraparound
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lead Finish Matte Tin
Construction Flat
Supplier Package 1210
Mounting Surface Mount
Case Style Ceramic Chip
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 2.6 mm
Product Height 2.1 mm
Product Length 3.3 mm