| Part Number | C1206C475K3RAC7800 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 490580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 4.7uF 25V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206C475K3RAC7800 |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206C475K3RAC7800 |
|---|---|
| Capacitance Value | 4.7 uF |
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package/Case | 1206 |
| Mounting | Surface Mount |
| Failure Rate | |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Dielectric | |
| Military Standard | |
| Voltage(DC) | 25 V |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.6 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Case Size | 1206 |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.6 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206C475K3RAC7800 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Capacitor SMD Ceramic 0201 Case 25Vdc C0G (NP0) Dielectric 12pF \u00b15.0% \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 02013A120JAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 12pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM1885C1H120JA16D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 10pF 16V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0603YA100JAT2A.pdf |
|
KEMET | KEMC0402C102K5RAC3112 1000 PF, + -10% TO Download PDF datasheet for C0402C102K5RAC3112.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 10pF 16V C0G 5% SMD 01005 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CU02CG100J16AH.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0022uF 1500V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1206SC222KAT1A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 22pF 50VDC C0G 5% SMD 0805 Paper T R Download PDF datasheet for CL21C220JBANNNC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.33uF 16V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 0603YC334KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 3.3uF 10V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 0805ZD335KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.01uF 16V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0402C103K4RAC7867.pdf |