| Part Number | C340C104M2R5TA7303 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 251340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.1uF 200V X7R 20% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C340C104M2R5TA7303 |
| Datasheet download |
| Part Number | C340C104M2R5TA7303 |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Case Style | Dipped |
| Wire Form | Straight |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Seated Plane Height | 13.2 mm |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 10.16 x 3.81 x 11.68 mm |
| Lead Diameter | 0.51 mm |
| Voltage(DC) | 200 V |
| Package/Case | 10.16(Max) X 3.81(Max) X 11.68(Max) |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Dielectric | X7R |
| Lead Pitch For Radial | 5.08 mm |
| Product Depth | 3.81(Max) mm |
| Product Height | 11.68(Max) mm |
| Product Length | 10.16(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-C340C104M2R5TA7303 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 180pF 1000V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1206AC181KAT1A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for CL21B104KBCNNWC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SR205C104KAR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.12uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for 08055C124KAT2A.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 220pF 500V C0G 5% SMD 1206 150\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for VJ1206A221JXEAT.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 1uF 50V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GCM32ER71H105KA37L.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0033uF 3000V X7R 10% SMD 1812 FlexiTerm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1812HC332KAZ1A.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 22uF 10V X5R 20% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for LMK212BJ226MG-T.pdf |
|
Johanson Technology | Cap Ceramic 0.3pF 25V C0G 0.1pF SMD 0201 125\u00b0C Punched Paper T R Download PDF datasheet for 250R05L0R3BV4T.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 0.047uF 25V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for TMK107B7473KAHT.pdf |