C1808P333K1XRL KEMET
C1808P333K1XRL Images
Please contact us for more photos of C1808P333K1XRL
Part Number C1808P333K1XRL
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.033uF 100V X7R 10% SMD 1808 (0.01%FR) 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C1808P333K1XRL
Datasheet download C1808P333K1XRL.pdf
Request Quotation for C1808P333K1XRL
C1808P333K1XRL Specifications
Part Number C1808P333K1XRL
Rad Hard No
Product Dimensions 4.57 x 2.03 x 2.03 mm
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Failure Rate R
Case Size 1808
Max Processing Temp 220
Lead Finish Tin/Lead
Military Standard MIL-PRF-55681
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Tolerance 10 %
Dielectric X7R
Package/Case 1808
Capacitance Value 0.033 uF
Voltage(DC) 100 V
Product Depth 2.03 mm
Product Height 2.03(Max) mm
Product Length 4.57 mm