C1812C103KGRAC KEMET
C1812C103KGRAC Images
Please contact us for more photos of C1812C103KGRAC
Part Number C1812C103KGRAC
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 2000V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C1812C103KGRAC
Datasheet download C1812C103KGRAC.pdf
Request Quotation for C1812C103KGRAC
C1812C103KGRAC Specifications
Part Number C1812C103KGRAC
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 4.5 x 3.2 x 2.5
Voltage(DC) 2 kV
Case Style Ceramic Chip
Package/Case 1812
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.01 uF
Supplier Package 1812
Case Size 1812
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Termination Style Wraparound
Product Depth 3.2 mm
Product Height 2.5 mm
Product Length 4.5 mm