| Part Number | C1812C104KDRAC7800 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 119520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.1uF 1000V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C Embossed Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1812C104KDRAC7800 |
| Datasheet download |
| Part Number | C1812C104KDRAC7800 |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Termination Style | Wraparound |
| Product Dimensions | 4.5 x 3.2 x 1.7 |
| Package/Case | 1812 |
| Supplier Package | 1812 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Case Size | 1812 |
| Dielectric | X7R |
| Pin Count | 2 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Tolerance | 10 % |
| Construction | Flat |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Voltage(DC) | 1 kV |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| MSL Level | 1 |
| Product Depth | 3.2 mm |
| Product Height | 1.7 mm |
| Product Length | 4.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1812C104KDRAC7800 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 1uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for CL31B105KBHNNNE.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 1uF 50V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for UMK325B7105KHHT.pdf |
|
AVX | COMMERCIAL CHIP AUTO MB CMAP - FN TAPE REEL, 7 INCH PAPER TAPE Download PDF datasheet for 0402YC682K4T2A.pdf |
|
KEMET | KEMC0603C102J3GAC3112 1000 PF, + -5% TOL Download PDF datasheet for C0603C102J3GAC3112.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 680pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C681J5GAC7867.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 680pF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for NMC0805NPO681J50TRPF.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 470pF 100V C0G 5% SMD 1206 150\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for VJ1206A471JXBAT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 47pF 100V C0G 1% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051A470FAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.0027uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM188R71H272KA01D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055A471J4T2A.pdf |