| Part Number | C2220X156K5RACAUTO |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 614770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 15uF 50V X7R 10% SMD 2220 125\u00b0C Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C2220X156K5RACAUTO |
| Datasheet download |
| Part Number | C2220X156K5RACAUTO |
|---|---|
| Dielectric | X7R |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Termination Style | Wraparound |
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Capacitance Value | 15 uF |
| Supplier Package | 2220 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package/Case | 2220 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Case Size | 2220 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Package Dimensions | 5.9 x 5 x 2.4 mm |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 2.4 mm |
| Product Length | 5.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-C2220X156K5RACAUTO |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | KEMC0603X104K3RACAUTO MLCC 0603 0.1UF 25 Download PDF datasheet for C0603X104K3RACAUTO.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 5pF 50V C0G 0.25pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for UMK105CG050CVHF.pdf |
|
AVX | MLCC 1210 NPO 68PF 1KV 5% Download PDF datasheet for 1210AA680JAT1A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 6pF 50V C0G 0.25pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM05CG6R0C50AH.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.022uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035C223K4T2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 50V X7R 20% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR655C105MARTR1.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 0.0027uF 50V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for NMC1206NPO272J50TRPF.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.022uF 100V X7R 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SR201C223KAR.pdf |
|
KEMET | KEMC0603C102J5GACAUTO7411 1000 PF, 5%, Download PDF datasheet for C0603C102J5GACAUTO7411.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 16V X7R 5% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 1206YC105JAT2A.pdf |