C320C272J1G5TA KEMET
C320C272J1G5TA Images
Please contact us for more photos of C320C272J1G5TA
Part Number C320C272J1G5TA
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0027uF 100V C0G 5% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C320C272J1G5TA
Datasheet download C320C272J1G5TA.pdf
Request Quotation for C320C272J1G5TA
C320C272J1G5TA Specifications
Part Number C320C272J1G5TA
Lead Pitch For Radial 2.54 mm
Lead Diameter 0.51 mm
Package/Case 5.08(Max) X 3.18(Max) X 6.6(Max)
Capacitance Value 0.0027 uF
Product Dimensions 5.08 x 3.18 x 6.6 mm
Seated Plane Height 8.12 mm
Dielectric X7R
Voltage(DC) 100 V
Mounting Through Hole
Termination Style Radial
Case Style Dipped
Rad Hard No
Wire Form Straight
Lead Finish Matte Tin
Tolerance 5 %
Operating Temperature -55 to 125 °C