C0805C104K5RAC KEMET
C0805C104K5RAC Images
Please contact us for more photos of C0805C104K5RAC
Part Number C0805C104K5RAC
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0805C104K5RAC
Datasheet download C0805C104K5RAC.pdf
Request Quotation for C0805C104K5RAC
C0805C104K5RAC Specifications
Part Number C0805C104K5RAC
Dielectric X7R
Lead Finish Matte Tin
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 0.1 uF
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Tolerance 10 %
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.9 mm
MSL Level 1
Case Size 0805
Package/Case 0805
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.9 mm
Product Length 2 mm