| Part Number | C330C103J1G5TA |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 310700 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.01uF 100V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C330C103J1G5TA |
| Datasheet download |
| Part Number | C330C103J1G5TA |
|---|---|
| Capacitance Value | 0.01 uF |
| Lead Diameter | 0.51 mm |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Lead Pitch For Radial | 5.08 mm |
| Package/Case | 7.62(Max) X 3.81(Max) X 9.14(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Seated Plane Height | 9.14 mm |
| Case Style | Dipped |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 7.62 x 3.81 x 9.14 mm |
| Dielectric | C0G |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Wire Form | Outside Bend |
| Tolerance | 5 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Product Depth | 3.81(Max) mm |
| Product Height | 9.14(Max) mm |
| Product Length | 7.62(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-C330C103J1G5TA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 51pF 100V C0G 1% SMD 0603 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 06031U510FAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 3.3pF 50V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025A3R3BAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.015uF 25V X7R 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06033C153JAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 1uF 50V X7R 10% Radial 5.08mm (0.01%FR) 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C062T105K5X5CR.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 27pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM1885C1H270JA01D.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.01uF 1000V X7R 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C322C103JDR5TA.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 10uF 10V X7R 20% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 1206ZC106MAT2A.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.0022uF 500V X7R 10% SMD 1210 150\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for VJ1210Y222KXEAT.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 47uF 10V X5R 10% SMD 1206 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM31CR61A476KE15L.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.1uF 16V Y5V -20% to 80% SMD 0402 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM155F51C104ZA01D.pdf |