C340C473J1G5TA KEMET
C340C473J1G5TA Images
Please contact us for more photos of C340C473J1G5TA
Part Number C340C473J1G5TA
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.047uF 100V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C340C473J1G5TA
Datasheet download C340C473J1G5TA.pdf
Request Quotation for C340C473J1G5TA
C340C473J1G5TA Specifications
Part Number C340C473J1G5TA
Mounting Through Hole
Termination Style Radial
Case Style Dipped
Wire Form Straight
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Lead Finish Matte Tin
Seated Plane Height 13.2 mm
Operating Temperature -55 to 125 °C
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Dielectric C0G
Product Dimensions 10.16 x 3.81 x 11.68 mm
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Package/Case 10.16(Max) X 3.81(Max) X 11.68(Max)
Lead Diameter 0.51 mm
Capacitance Value 0.047 uF
Voltage(DC) 100 V