| Part Number | C4AEOBW5120A3FJ |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 514670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 12uF 900V PP 5% (41.5 X 20 X 40mm) 37.5mm 0.0063 Ohm 85\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C4AEOBW5120A3FJ |
| Datasheet download |
| Part Number | C4AEOBW5120A3FJ |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Dielectric Material | PP |
| Seated Plane Height | 40 mm |
| Package/Case | 41.5 X 20 X 40 |
| Lead Pitch For Radial | 37.5 mm |
| Termination Style | PC Pin |
| Voltage(DC) | 900 V |
| Product Dimensions | 41.5 x 20 x 40 mm |
| Capacitance Value | 12 uF |
| Dielectric | PP |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 20 mm |
| Product Height | 40 mm |
| Product Length | 41.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-C4AEOBW5120A3FJ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Film 0.22uF 250V PEN 10% (7.1 X 6.3 X 5.1mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECWU2224KCV.pdf |
|
KEMET | FILM CAP 500VAC 20UF 5% - |
|
KEMET | Cap Film 40uF 900V PP 5% (57.5 X 35 X 50mm) 52.5mm 0.004 Ohm 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C4AEOBW5400A3NJ.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.022uF 1000VDC 600VAC PP 5% (26 X 6.5 X 14.5mm) Radial 22.5mm 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for F450DD223J1K0L.pdf |
|
Vishay | Cap Film 0.047uF 250V PET 10% (7.2 X 4.5 X 9mm) Radial 5.08mm 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for BFC237035473.pdf |
|
AVX | Cap Film 0.22uF 63V PEN 5% (4.7 X 3.2 X 3mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CB037D0224JBA.pdf |
|
AVX | Cap Film 200uF 500V PP 10% (84.5 X 51mm) Screw Mount Plastic Can 105\u00b0C Download PDF datasheet for FFVI6J0207KJE.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.01uF 63V PET 10% (7.2 X 2.5 X 6.5mm) Radial 5mm 125\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for B32529C103K289.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 1uF 630V PET 10% (31 X 12.5 X 21.9mm) Radial 27.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE6105KF.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.1uF 400V PET 10% (9 X 4.9 X 7.7mm) Radial 7.5mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B32560J6104K.pdf |