| Part Number | 74HC373BQ,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 436220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin DHVQFN EP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC373BQ,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC373BQ,115 |
|---|---|
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.6 x 0.95 mm |
| Latch Mode | Transparent |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Lead Finish | Gold |
| Pin Count | 20 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | HC |
| Set/Reset | No |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supplier Package | DHVQFN EP |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Type | D-Type |
| Maximum High Level Output Current | -7.8 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 150@2V|[email protected]|26@6V ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 8 uA |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Package | 20DHVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-74HC373BQ,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Embossed T R Download PDF datasheet for TC74VHC541FT(EL,K).pdf |
|
ROHM | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BU4S01G2-TR.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-553 T R Download PDF datasheet for NL17SV08XV5T2G.pdf |
|
Integrated Device Technology | TIMING BUFFER6:1 - |
|
Texas Instruments | Clock Buffer 7-OUT 36-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for LMK00306SQX NOPB.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Driver 1-CH Inverting Open Drain CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC1G05DTT1G.pdf |
|
ON Semiconductor | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14538BDR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Single Receiver 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC100EL16DG.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TXS0102YZPR.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Detect Switch SP 0.05A T R - |