| Part Number | 74HCT373PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 667650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT373PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT373PW,118 |
|---|---|
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TSSOP |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Latch Mode | Transparent |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Output Type | 3-State |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95 mm |
| Polarity | Non-Inverting |
| Set/Reset | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Maximum Low Level Output Current | 6 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Type | D-Type |
| Logic Family | HCT |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Maximum Quiescent Current | 8 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum High Level Output Current | -6 mA |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT373PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7SET08FU,LJ(CT.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT373D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 20-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for LSF0108RKSR.pdf |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC14001BDG.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVT244BDWR.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator GTL GTL+ to LVTTL TTL 20-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for GTL2003BQ,115.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 1-CH 3-ST 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1T45GF,132.pdf |
|
ON Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74LVX4245DWR2G.pdf |
|
NDK | NDKNZ2520SD24.000000MNSA3449E CRYSTAL 24 - |
|
Texas Instruments | Counter Single 4-Bit Sync Binary UP Down 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54HC193F3A.pdf |