| Part Number | SN74ALVCH16373DGGR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 109470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74ALVCH16373DGGR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74ALVCH16373DGGR |
|---|---|
| Bus Hold | Yes |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Product Dimensions | 12.5 x 6.1 x 1.15 mm |
| Number of Inputs per Chip | 16 |
| Logic Family | ALVC |
| Supplier Package | TSSOP |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Output Type | 3-State |
| Screening Level | Commercial |
| Latch Mode | Transparent |
| MSL Level | 1 |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Number of Outputs per Chip | 16 |
| Type | D-Type |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Pin Count | 48 |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Set/Reset | No |
| Number of Channels per Chip | 16 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Package | 48TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-SN74ALVCH16373DGGR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7SH04FUT5LJFT.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LV165PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for NB3N551MNR4G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G34DBVR.pdf |
|
Toshiba | MULTIPLEXER DEMULTIPLEXER CIRCUIT Download PDF datasheet for TC74HC4051AP(F).pdf |
|
Toshiba | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7WH08FK,LJ(CT.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LV4094D.118.pdf |
|
Texas Instruments | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G17DBVT.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G86GV,125.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV595AIPWREP.pdf |