| Part Number | 74AVC2T45DP,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 660270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 2-CH 3-ST 8-Pin TSSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AVC2T45DP,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AVC2T45DP,125 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Logic Family | AVC |
| Tolerant I/Os | 3.6 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Output Type | 3-State |
| Lead Finish | Gold |
| Propagation Delay Test Condition | 15 pF |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Quiescent Current | 23 uA |
| Output Level | CMOS |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Bus Transceiver with Voltage Translation |
| Package | 8TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AVC2T45DP,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SOT T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G14DRLR.pdf |
|
Diodes Incorporated | 1 TO 6 OUTPUT LVCMOS FANOUT BUFFER - |
|
Nexperia | Voltage Level Translator 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1T57GW,125.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SZ125P5X.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LVC1G38GW,125.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NL27WZ16DTT1G.pdf |
|
Texas Instruments | I2C Multiplexer 1-Element 8-IN 24-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for PCA9548ADW.pdf |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74HC02ADG.pdf |
|
Texas Instruments | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP1T17DCKR.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1G09GW,125.pdf |