| Part Number | 74AVC4TD245GU,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 861570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Voltage Level Translator 16-Pin XQFN T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AVC4TD245GU,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AVC4TD245GU,115 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Logic Family | AVC |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | 3-State |
| Supplier Package | XQFN |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Logic Function | Voltage Level Translator |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Maximum Quiescent Current | 0.07 mA |
| Product Dimensions | 2.6 x 1.8 x 0.45 mm |
| Package | 16XQFN |
| Replacement Part Number | PART-74AVC4TD245GU,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT238D,653.pdf |
|
Texas Instruments | XOR Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G86YZPR.pdf |
|
Diodes Incorporated | PERPI3WVR31310AZLE Download PDF datasheet for PI3WVR31310AZLE.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for 74VHCT244AMX.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 5-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G79GX,125.pdf |
|
Toshiba | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP Embossed T R Download PDF datasheet for TC74VHC14FT(EL,K).pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT244PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | I2C Multiplexer 1-Element 4-IN 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for PCA9546ADR.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HCT597M96.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SOT-553 T R Download PDF datasheet for NL17SZ07XV5T2G.pdf |